United Chemi-Con EKMH250VSN123MA25T
EKMH250VSN123MA25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VSN123MA25T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VSN123MA25T.pdf
Availability of EKMH250VSN123MA25T
QUANTITY
EKMH250VSN123MA25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VSN123MA25T
Internal Part NumberEIS-EKMH250VSN123MA25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.74A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VSN123MA25T
Related LinksEKMH250VS, EKMH250VSN123MA25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VSN123MA25T Details Description
Related parts for EKMH250VSN123MA25T
LED GREEN 1208 SMD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 3.3V SS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 13M datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf