United Chemi-Con EKMH250VSN153MA30S
EKMH250VSN153MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VSN153MA30S
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VSN153MA30S.pdf
Availability of EKMH250VSN153MA30S
QUANTITY
EKMH250VSN153MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VSN153MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMH250VSN153MA30S
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.27A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VSN153MA30S
Related LinksEKMH250VS, EKMH250VSN153MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VSN153MA30S Details Description
Related parts for EKMH250VSN153MA30S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG & RECEPT LGH 6POS CIRC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 23A TO3P3L datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf
470UF 16V 10X16MM 125C 3000H datasheet.pdf