United Chemi-Con EKMH250VSN822MQ30T
EKMH250VSN822MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH250VSN822MQ30T
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP
Datasheet Download
EKMH250VSN822MQ30T.pdf
Availability of EKMH250VSN822MQ30T
QUANTITY
EKMH250VSN822MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH250VSN822MQ30T
Internal Part NumberEIS-EKMH250VSN822MQ30T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.12A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH250VSN822MQ30T
Related LinksEKMH250VS, EKMH250VSN822MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH250VSN822MQ30T Details Description
Related parts for EKMH250VSN822MQ30T
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.12A HOLD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMC datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 18-36VIN +/-05V datasheet.pdf
5MM PITCH RCPT CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W .02% AXIAL datasheet.pdf