United Chemi-Con EKMH251VNN271MQ25T
EKMH251VNN271MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH251VNN271MQ25T
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMH251VNN271MQ25T.pdf
Availability of EKMH251VNN271MQ25T
QUANTITY
EKMH251VNN271MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH251VNN271MQ25T
Internal Part NumberEIS-EKMH251VNN271MQ25T
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)614 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH251VNN271MQ25T
Related LinksEKMH251VN, EKMH251VNN271MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH251VNN271MQ25T Details Description
Related parts for EKMH251VNN271MQ25T
IC OPAMP GP 1MHZ 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 90POS RACK & PANEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 250MSPS 32-LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SEALING KIT STRAIGHT HSGING datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 28VDC datasheet.pdf