United Chemi-Con EKMH350VNN103MQ45T
EKMH350VNN103MQ45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN103MQ45T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN103MQ45T.pdf
Availability of EKMH350VNN103MQ45T
QUANTITY
EKMH350VNN103MQ45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN103MQ45T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN103MQ45T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)41 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.87A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VNN103MQ45T
Related LinksEKMH350VN, EKMH350VNN103MQ45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VNN103MQ45T Details Description
Related parts for EKMH350VNN103MQ45T
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 7A 125VAC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 200MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
2064-25 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.15A 178 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf