United Chemi-Con EKMH350VNN123MQ50T
EKMH350VNN123MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VNN123MQ50T
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VNN123MQ50T.pdf
Availability of EKMH350VNN123MQ50T
QUANTITY
EKMH350VNN123MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VNN123MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VNN123MQ50T
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VNN123MQ50T
Related LinksEKMH350VN, EKMH350VNN123MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VNN123MQ50T Details Description
Related parts for EKMH350VNN123MQ50T
RES ARRAY 2 RES 220 OHM 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 12V datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 64TQFP datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 6'CR datasheet.pdf
IC HOT SWAP CTLR 2CHAN 24TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf