United Chemi-Con EKMH350VSN123MQ50T
EKMH350VSN123MQ50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VSN123MQ50T
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VSN123MQ50T.pdf
Availability of EKMH350VSN123MQ50T
QUANTITY
EKMH350VSN123MQ50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VSN123MQ50T
Internal Part NumberEIS-EKMH350VSN123MQ50T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VSN123MQ50T
Related LinksEKMH350VS, EKMH350VSN123MQ50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VSN123MQ50T Details Description
Related parts for EKMH350VSN123MQ50T
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 10P BLACK datasheet.pdf
RES 15K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC DVR DARLING HI CUR/V 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 68POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 30A TO247AC datasheet.pdf