United Chemi-Con EKMH350VSN682MR25S
EKMH350VSN682MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VSN682MR25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VSN682MR25S.pdf
Availability of EKMH350VSN682MR25S
QUANTITY
EKMH350VSN682MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VSN682MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMH350VSN682MR25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VSN682MR25S
Related LinksEKMH350VS, EKMH350VSN682MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VSN682MR25S Details Description
Related parts for EKMH350VSN682MR25S
RES SMD 523 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 640UF 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BACKSHELL 68POS datasheet.pdf