United Chemi-Con EKMH350VSN682MR25S
EKMH350VSN682MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH350VSN682MR25S
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP
Datasheet Download
EKMH350VSN682MR25S.pdf
Availability of EKMH350VSN682MR25S
QUANTITY
EKMH350VSN682MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH350VSN682MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMH350VSN682MR25S
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)61 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH350VSN682MR25S
Related LinksEKMH350VS, EKMH350VSN682MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH350VSN682MR25S Details Description
Related parts for EKMH350VSN682MR25S
IC MPU PENT III 600MHZ 370FCPGA datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 21C1 CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 100-LFBGA datasheet.pdf
TAPE CORROSION PROTECT 6" X 100' datasheet.pdf
CONV DC/DC 52.8W 16A.75-3.3V SIP datasheet.pdf
KIT DEV ATLAS GPS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf