United Chemi-Con EKMH401VNN101MR20T
EKMH401VNN101MR20T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN101MR20T
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN101MR20T.pdf
Availability of EKMH401VNN101MR20T
QUANTITY
EKMH401VNN101MR20T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN101MR20T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN101MR20T
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.486 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN101MR20T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN101MR20T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN101MR20T Details Description
Related parts for EKMH401VNN101MR20T
CABLE CLAMP AMBER 3/16" DIA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A TO252-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP BLUE 11/16 TRANSP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf