Nichicon UCD1C560MCL1GS
UCD1C560MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1C560MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCD1C560MCL1GS.pdf
Availability of UCD1C560MCL1GS
QUANTITY
UCD1C560MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1C560MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1C560MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1C560MCL1GS
Related LinksUCD1C56, UCD1C560MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1C560MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1C560MCL1GS
RES 3K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
PANEL ALUMINUM 19" METALLIC GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 4.8V 1000MAH datasheet.pdf
CABLE 5M CONNECTOR BOTH ENDS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC GYROSCOPE SENSING 24MSM datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf