Cornell Dubilier Electronics SFC44S12.5K291B-F
SFC44S12.5K291B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC44S12.5K291B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 12.5UF 10% 440VAC QC
Datasheet Download
SFC44S12.5K291B-F.pdf
Availability of SFC44S12.5K291B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFC44S12.5K291B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC44S12.5K291B-F
Internal Part NumberEIS-SFC44S12.5K291B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance12.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC440V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)3.030" (76.96mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC44S12.5K291B-F
Related LinksSFC44S12, SFC44S12.5K291B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC44S12.5K291B-F Details Description
Related parts for SFC44S12.5K291B-F
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEATSINK 33X33X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 5.08MM datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4244 RF SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
HANPORT ASSEMBLY datasheet.pdf
DC 2WIRE SHLD M30 10MM NO datasheet.pdf