United Chemi-Con EKMH401VNN271MR30T
EKMH401VNN271MR30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN271MR30T
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN271MR30T.pdf
Availability of EKMH401VNN271MR30T
QUANTITY
EKMH401VNN271MR30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN271MR30T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN271MR30T
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN271MR30T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN271MR30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN271MR30T Details Description
Related parts for EKMH401VNN271MR30T
RES 51K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 0.3A SYNC SOT23-6 datasheet.pdf
CAP NIOB OXIDE 22UF 20% 4V 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.8V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CAP POLYMER HYB 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf