United Chemi-Con EKMH401VNN271MR30T
EKMH401VNN271MR30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VNN271MR30T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VNN271MR30T.pdf
Availability of EKMH401VNN271MR30T
QUANTITY
EKMH401VNN271MR30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VNN271MR30T
Internal Part NumberEIS-EKMH401VNN271MR30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VNN271MR30T
Related LinksEKMH401VN, EKMH401VNN271MR30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VNN271MR30T Details Description
Related parts for EKMH401VNN271MR30T
EMITTER IR 940NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
IC OPAMP POWER 1MHZ 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf