United Chemi-Con EKMH401VSN151MQ35S
EKMH401VSN151MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH401VSN151MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMH401VSN151MQ35S.pdf
Availability of EKMH401VSN151MQ35S
QUANTITY
EKMH401VSN151MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH401VSN151MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMH401VSN151MQ35S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.658 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current840mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH401VSN151MQ35S
Related LinksEKMH401VS, EKMH401VSN151MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH401VSN151MQ35S Details Description
Related parts for EKMH401VSN151MQ35S
CONN TERMIN PLUG BNC 75OHM 10PC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 10 PG9 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
PUNCH PIN HEAVY DUTY 6MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 2GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
CAP FILM 91NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf