United Chemi-Con EKMH451VRD331MA40T
EKMH451VRD331MA40T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VRD331MA40T
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VRD331MA40T.pdf
Availability of EKMH451VRD331MA40T
QUANTITY
EKMH451VRD331MA40T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VRD331MA40T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VRD331MA40T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)753 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.38A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VRD331MA40T
Related LinksEKMH451VR, EKMH451VRD331MA40T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VRD331MA40T Details Description
Related parts for EKMH451VRD331MA40T
IC BUFF/DVR DUAL N-INV OD 20DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 37V WT FLAT YEL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 2.5A 67 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.01 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf