United Chemi-Con EKMH451VSN471MA50T
EKMH451VSN471MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH451VSN471MA50T
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMH451VSN471MA50T.pdf
Availability of EKMH451VSN471MA50T
QUANTITY
EKMH451VSN471MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH451VSN471MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH451VSN471MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)529 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.72A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH451VSN471MA50T
Related LinksEKMH451VS, EKMH451VSN471MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH451VSN471MA50T Details Description
Related parts for EKMH451VSN471MA50T
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 datasheet.pdf
ON-OFF datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 7.5A TO263AB datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP SILICON 15PF 5% 16V 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
3MM ULTRA-SMALL REFLECT R4 datasheet.pdf
SINGLE CRIMP CONTACT MALE datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123FL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 30.72MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf