United Chemi-Con EKMH500VNN332MQ30T
EKMH500VNN332MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VNN332MQ30T
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VNN332MQ30T.pdf
Availability of EKMH500VNN332MQ30T
QUANTITY
EKMH500VNN332MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VNN332MQ30T
Internal Part NumberEIS-EKMH500VNN332MQ30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.85A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VNN332MQ30T
Related LinksEKMH500VN, EKMH500VNN332MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VNN332MQ30T Details Description
Related parts for EKMH500VNN332MQ30T
CONN RING 1/0 AWG #3/4 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
IC HOT SWAP CNTRL I2C 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 855NM 80MA TO-18 datasheet.pdf
CONN IDC 17POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf