United Chemi-Con EKMH500VSN472MR30S
EKMH500VSN472MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH500VSN472MR30S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
EKMH500VSN472MR30S.pdf
Availability of EKMH500VSN472MR30S
QUANTITY
EKMH500VSN472MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH500VSN472MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMH500VSN472MR30S
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)71 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH500VSN472MR30S
Related LinksEKMH500VS, EKMH500VSN472MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH500VSN472MR30S Details Description
Related parts for EKMH500VSN472MR30S
BOX ABS ALMOND 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN QSFP LOOPBACK ADAPTER 0DB datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA USSMINI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
IC SRAM 36MB 250MHZ 165BGA datasheet.pdf
JUMPER PLUG 18POS DOUBLE ROW datasheet.pdf