United Chemi-Con EKMH630VNN123MA50T
EKMH630VNN123MA50T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN123MA50T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN123MA50T.pdf
Availability of EKMH630VNN123MA50T
QUANTITY
EKMH630VNN123MA50T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN123MA50T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN123MA50T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN123MA50T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN123MA50T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN123MA50T Details Description
Related parts for EKMH630VNN123MA50T
RES 2.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 33K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .2W 60MM datasheet.pdf