Vishay/Dale IHLP6767GZER4R7M11
IHLP6767GZER4R7M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767GZER4R7M11
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 30A 4.18 MOHM
Datasheet Download
IHLP6767GZER4R7M11.pdf
Availability of IHLP6767GZER4R7M11
QUANTITY
IHLP6767GZER4R7M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767GZER4R7M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767GZER4R7M11
PCN Design/SpecificationIHLP-6767GZ-1y 21/Oct/2014
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767GZ-11
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating30A
Current - Saturation21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.18 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant10.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)