United Chemi-Con EKMH630VNN182MQ25T
EKMH630VNN182MQ25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN182MQ25T
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN182MQ25T.pdf
Availability of EKMH630VNN182MQ25T
QUANTITY
EKMH630VNN182MQ25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN182MQ25T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN182MQ25T
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)138 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.52A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN182MQ25T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN182MQ25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN182MQ25T Details Description
Related parts for EKMH630VNN182MQ25T
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BOA 15DB DW D4/PC datasheet.pdf
TRANSFER TAPE VHB 2" X 5YD datasheet.pdf
RES 0.226 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf