United Chemi-Con EKMH630VNN272MR25T
EKMH630VNN272MR25T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN272MR25T
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN272MR25T.pdf
Availability of EKMH630VNN272MR25T
QUANTITY
EKMH630VNN272MR25T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN272MR25T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN272MR25T
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.76A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN272MR25T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN272MR25T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN272MR25T Details Description
Related parts for EKMH630VNN272MR25T
OPTOISO 3.75KV 2CH PSH PULL 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 6PWR 28SGL 3.18MM datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX 127UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CABLE 2TWIN AXL 26AWG 25PS 19.7" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf