United Chemi-Con EKMH630VNN332MR30S
EKMH630VNN332MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN332MR30S
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN332MR30S.pdf
Availability of EKMH630VNN332MR30S
QUANTITY
EKMH630VNN332MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN332MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN332MR30S
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.24A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN332MR30S
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN332MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN332MR30S Details Description
Related parts for EKMH630VNN332MR30S
SWITCH ROTARY SP-2POS SMT datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SENS FIBER 9CM 6FT ARMORED datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 0.6W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf