United Chemi-Con EKMH630VNN392MQ45T
EKMH630VNN392MQ45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VNN392MQ45T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VNN392MQ45T.pdf
Availability of EKMH630VNN392MQ45T
QUANTITY
EKMH630VNN392MQ45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VNN392MQ45T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VNN392MQ45T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMH
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)64 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.54A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VNN392MQ45T
Related LinksEKMH630VN, EKMH630VNN392MQ45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VNN392MQ45T Details Description
Related parts for EKMH630VNN392MQ45T
IC ADC 10BIT 250KHZ W/SD 8-SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 16A TO263 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 300MW SMT3 datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P C-13SJT 6'7" 14/3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 25MM SQ 8.05MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf