United Chemi-Con EKMH630VSN472MR40S
EKMH630VSN472MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VSN472MR40S
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VSN472MR40S.pdf
Availability of EKMH630VSN472MR40S
QUANTITY
EKMH630VSN472MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VSN472MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMH630VSN472MR40S
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)53 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VSN472MR40S
Related LinksEKMH630VS, EKMH630VSN472MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VSN472MR40S Details Description
Related parts for EKMH630VSN472MR40S
TERM RING NYL 26-22AWG #6 datasheet.pdf
TAPE ELECTRICAL POLYESTER 1" datasheet.pdf
TOOL DIE AMPOWER 400MCM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.634 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SR BTS 10.16MM 2 ASY VERT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf