United Chemi-Con EKMH630VSN562MR45T
EKMH630VSN562MR45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH630VSN562MR45T
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
EKMH630VSN562MR45T.pdf
Availability of EKMH630VSN562MR45T
QUANTITY
EKMH630VSN562MR45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH630VSN562MR45T
Internal Part NumberEIS-EKMH630VSN562MR45T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)44 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH630VSN562MR45T
Related LinksEKMH630VS, EKMH630VSN562MR45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH630VSN562MR45T Details Description
Related parts for EKMH630VSN562MR45T
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 68 Position Through Hole, Right Angle Kinked Pin datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 11.5A DPAK datasheet.pdf
CONN FPC 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf