United Chemi-Con EKMH6R3VSN183MP30T
EKMH6R3VSN183MP30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMH6R3VSN183MP30T
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V SNAP
Datasheet Download
EKMH6R3VSN183MP30T.pdf
Availability of EKMH6R3VSN183MP30T
QUANTITY
EKMH6R3VSN183MP30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH6R3VSN183MP30T
Internal Part NumberEIS-EKMH6R3VSN183MP30T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.95A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH6R3VSN183MP30T
Related LinksEKMH6R3VS, EKMH6R3VSN183MP30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH6R3VSN183MP30T Details Description
Related parts for EKMH6R3VSN183MP30T
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 2.39"L X 1.74"W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH SAFETY ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
LED MOD 3000K 1100LM 80CRI datasheet.pdf
0.5CMOS 1.65 V TO 3.6 V Dual SPDT/2:1 MUX IC datasheet.pdf