United Chemi-Con EKMH800VSN222MA25S
EKMH800VSN222MA25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VSN222MA25S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VSN222MA25S.pdf
Availability of EKMH800VSN222MA25S
QUANTITY
EKMH800VSN222MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VSN222MA25S
Internal Part NumberEIS-EKMH800VSN222MA25S
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)113 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VSN222MA25S
Related LinksEKMH800VS, EKMH800VSN222MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VSN222MA25S Details Description
Related parts for EKMH800VSN222MA25S
HEX NUT 1/2" STEEL 5/16-24 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
3300UF 63V 30X40MM 105C 10000H datasheet.pdf