United Chemi-Con EKMH800VSN822MA63N
EKMH800VSN822MA63N picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VSN822MA63N
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VSN822MA63N.pdf
Availability of EKMH800VSN822MA63N
QUANTITY
EKMH800VSN822MA63N Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VSN822MA63N
Internal Part NumberEIS-EKMH800VSN822MA63N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VSN822MA63N
Related LinksEKMH800VS, EKMH800VSN822MA63N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VSN822MA63N Details Description
Related parts for EKMH800VSN822MA63N
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 130MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20H/MC20M/MDM20H datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.5V 20A datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 60 POS datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf