United Chemi-Con EKMM161VSN272MA50S
EKMM161VSN272MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM161VSN272MA50S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMM161VSN272MA50S.pdf
Availability of EKMM161VSN272MA50S
QUANTITY
EKMM161VSN272MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM161VSN272MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMM161VSN272MA50S
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM161VSN272MA50S
Related LinksEKMM161VS, EKMM161VSN272MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM161VSN272MA50S Details Description
Related parts for EKMM161VSN272MA50S
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
GDT 90V 20% 1KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2-HEADER 2LD 4" datasheet.pdf