United Chemi-Con EKMM181VSN561MR25S
EKMM181VSN561MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM181VSN561MR25S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
EKMM181VSN561MR25S.pdf
Availability of EKMM181VSN561MR25S
QUANTITY
EKMM181VSN561MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM181VSN561MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMM181VSN561MR25S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.67A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM181VSN561MR25S
Related LinksEKMM181VS, EKMM181VSN561MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM181VSN561MR25S Details Description
Related parts for EKMM181VSN561MR25S
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOP datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 30A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 26POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 16 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf