TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100A12/ME
HWS100A12/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS100A12/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
HWS100A12/ME.pdf
Availability of HWS100A12/ME
QUANTITY
HWS100A12/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100A12/ME
Internal Part NumberEIS-HWS100A12/ME
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS100A/A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.23" W x 1.30" H (160.0mm x 82.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100A12/ME
Related LinksHWS100, HWS100A12/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100A12/ME Details Description
Related parts for HWS100A12/ME
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC BUFFER DVR 8BIT CMOS 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
MT-RJ ASSY HAND TOOL W/DIE SET datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 30W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC TFT LCD CONTROLLER 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 70A TO251A datasheet.pdf