United Chemi-Con EKMM201VNN122MR45W
EKMM201VNN122MR45W picture photo
Mfg. Part Number
EKMM201VNN122MR45W
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMM201VNN122MR45W.pdf
Availability of EKMM201VNN122MR45W
QUANTITY
EKMM201VNN122MR45W Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM201VNN122MR45W
Internal Part NumberEIS-EKMM201VNN122MR45W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM201VNN122MR45W
Related LinksEKMM201VN, EKMM201VNN122MR45W Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM201VNN122MR45W Details Description
Related parts for EKMM201VNN122MR45W
CAP TANT 47UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 4.2MM 12-24VDC datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW 4 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 390MA 2.3 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-263AA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2.5MM datasheet.pdf