United Chemi-Con EKMM201VSN471MR25S
EKMM201VSN471MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM201VSN471MR25S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
EKMM201VSN471MR25S.pdf
Availability of EKMM201VSN471MR25S
QUANTITY
EKMM201VSN471MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM201VSN471MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMM201VSN471MR25S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM201VSN471MR25S
Related LinksEKMM201VS, EKMM201VSN471MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM201VSN471MR25S Details Description
Related parts for EKMM201VSN471MR25S
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 60POS R/A datasheet.pdf