United Chemi-Con EKMM221VSN222MA60S
EKMM221VSN222MA60S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM221VSN222MA60S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 220V SNAP
Datasheet Download
EKMM221VSN222MA60S.pdf
Availability of EKMM221VSN222MA60S
QUANTITY
EKMM221VSN222MA60S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM221VSN222MA60S
Internal Part NumberEIS-EKMM221VSN222MA60S
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.23A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM221VSN222MA60S
Related LinksEKMM221VS, EKMM221VSN222MA60S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM221VSN222MA60S Details Description
Related parts for EKMM221VSN222MA60S
VARISTOR 387V 15KA DISC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CITIZEN CLL020 HOLDER ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf