United Chemi-Con EKMM251VSN122MA45T
EKMM251VSN122MA45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMM251VSN122MA45T
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMM251VSN122MA45T.pdf
Availability of EKMM251VSN122MA45T
QUANTITY
EKMM251VSN122MA45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM251VSN122MA45T
Internal Part NumberEIS-EKMM251VSN122MA45T
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM251VSN122MA45T
Related LinksEKMM251VS, EKMM251VSN122MA45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM251VSN122MA45T Details Description
Related parts for EKMM251VSN122MA45T
CABLE FLAT FLEX 14 COND .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC SMB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 10% 20W datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT-PLUG 1.5M datasheet.pdf