United Chemi-Con EKMM251VSN821MQ60S
EKMM251VSN821MQ60S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM251VSN821MQ60S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
EKMM251VSN821MQ60S.pdf
Availability of EKMM251VSN821MQ60S
QUANTITY
EKMM251VSN821MQ60S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM251VSN821MQ60S
Internal Part NumberEIS-EKMM251VSN821MQ60S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package288
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.441" (62.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM251VSN821MQ60S
Related LinksEKMM251VS, EKMM251VSN821MQ60S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM251VSN821MQ60S Details Description
Related parts for EKMM251VSN821MQ60S
CONN HEADER 12POS VERT SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 64POS .100 SRT TIN datasheet.pdf
SEALED-SWITCH PANEL BUSHING SEAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 250V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf