United Chemi-Con EKMM351VSN221MQ35S
EKMM351VSN221MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM351VSN221MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
EKMM351VSN221MQ35S.pdf
Availability of EKMM351VSN221MQ35S
QUANTITY
EKMM351VSN221MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM351VSN221MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMM351VSN221MQ35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM351VSN221MQ35S
Related LinksEKMM351VS, EKMM351VSN221MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM351VSN221MQ35S Details Description
Related parts for EKMM351VSN221MQ35S
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.5A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.8 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 480MA 680 MOHM datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-28V 700MA datasheet.pdf