United Chemi-Con EKMM401VNN271MQ45S
EKMM401VNN271MQ45S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VNN271MQ45S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VNN271MQ45S.pdf
Availability of EKMM401VNN271MQ45S
QUANTITY
EKMM401VNN271MQ45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VNN271MQ45S
Internal Part NumberEIS-EKMM401VNN271MQ45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VNN271MQ45S
Related LinksEKMM401VN, EKMM401VNN271MQ45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VNN271MQ45S Details Description
Related parts for EKMM401VNN271MQ45S
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
MINI FIT CRIMP REC HSG 2CKT BLAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf