United Chemi-Con EKMM401VNN471MR45T
EKMM401VNN471MR45T picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VNN471MR45T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VNN471MR45T.pdf
Availability of EKMM401VNN471MR45T
QUANTITY
EKMM401VNN471MR45T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VNN471MR45T
Internal Part NumberEIS-EKMM401VNN471MR45T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VNN471MR45T
Related LinksEKMM401VN, EKMM401VNN471MR45T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VNN471MR45T Details Description
Related parts for EKMM401VNN471MR45T
IC ETH AGGREGATOR 4P 1024-BGA datasheet.pdf
CABLE ASSY ETHERNET M12-RJ45 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf