Pulse Electronics Corporation PG0015.823NLT
PG0015.823NLT picture photo
Mfg. Part Number
PG0015.823NLT
Brief Description
FIXED IND 82UH 1A 250 MOHM SMD
Datasheet Download
PG0015.823NLT.pdf
Availability of PG0015.823NLT
QUANTITY
PG0015.823NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of PG0015.823NLT
Internal Part NumberEIS-PG0015.823NLT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPG0015NL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.400" L x 0.360" W (10.15mm x 9.15mm)
Height - Seated (Max)0.219" (5.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PG0015.823NLT
Related LinksPG0015, PG0015.823NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PG0015.823NLT Details Description
Related parts for PG0015.823NLT
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 25PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3800K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK STR 11POS 3.81MM OR datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 710MA 190 MOHM datasheet.pdf