Vishay/Dale RN55E75R0BBSL
RN55E75R0BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E75R0BBSL
Brief Description
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E75R0BBSL.pdf
Availability of RN55E75R0BBSL
QUANTITY
RN55E75R0BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E75R0BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55E75R0BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E75R0BBSL
Related LinksRN55E7, RN55E75R0BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E75R0BBSL Details Description
Related parts for RN55E75R0BBSL
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 3.3/2.5V DUAL MONITOR 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE ASSEM MS-162 PLUG-SMA PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES SMD 5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 100TFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M24+8FS-2 9C1-2 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 260MA 1 OHM SMD datasheet.pdf