United Chemi-Con EKMM401VSN221MR30S
EKMM401VSN221MR30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VSN221MR30S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VSN221MR30S.pdf
Availability of EKMM401VSN221MR30S
QUANTITY
EKMM401VSN221MR30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VSN221MR30S
Internal Part NumberEIS-EKMM401VSN221MR30S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VSN221MR30S
Related LinksEKMM401VS, EKMM401VSN221MR30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VSN221MR30S Details Description
Related parts for EKMM401VSN221MR30S
FIXED IND 150UH 310MA 2.4 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.060" datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
Connector Receptacle 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf