United Chemi-Con EKMQ101ELL2R2ME11D
EKMQ101ELL2R2ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ101ELL2R2ME11D
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ101ELL2R2ME11D.pdf
Availability of EKMQ101ELL2R2ME11D
QUANTITY
EKMQ101ELL2R2ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ101ELL2R2ME11D
Internal Part NumberEIS-EKMQ101ELL2R2ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ101ELL2R2ME11D
Related LinksEKMQ101EL, EKMQ101ELL2R2ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ101ELL2R2ME11D Details Description
Related parts for EKMQ101ELL2R2ME11D
IC ASIC DOLPHIN CHIPSET 64-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 120 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE SPDT 12VDC SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 51K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPEA 21POS datasheet.pdf