United Chemi-Con EKMQ101ELL470MHB5D
EKMQ101ELL470MHB5D picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ101ELL470MHB5D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ101ELL470MHB5D.pdf
Availability of EKMQ101ELL470MHB5D
QUANTITY
EKMQ101ELL470MHB5D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ101ELL470MHB5D
Internal Part NumberEIS-EKMQ101ELL470MHB5D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ101ELL470MHB5D
Related LinksEKMQ101EL, EKMQ101ELL470MHB5D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ101ELL470MHB5D Details Description
Related parts for EKMQ101ELL470MHB5D
RES SMD 54.9K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOLDER LUXEON EMITTER STAR 1W BK datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 30POS .156 WW GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 500MA TUMD2 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V 0805 datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
21.55MM X 13.21MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf