United Chemi-Con EKMQ160ETD222MJ20S
EKMQ160ETD222MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ160ETD222MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ160ETD222MJ20S.pdf
Availability of EKMQ160ETD222MJ20S
QUANTITY
EKMQ160ETD222MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ160ETD222MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ160ETD222MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current710mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ160ETD222MJ20S
Related LinksEKMQ160ET, EKMQ160ETD222MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ160ETD222MJ20S Details Description
Related parts for EKMQ160ETD222MJ20S
IC COMBO CODEC/FILTER 20-DIP datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 18-24AWG GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
FUSE 40A 700V FAST datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 2GB 204SODIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
820UF 40V 18X40 105C RAD datasheet.pdf