United Chemi-Con EKMQ161ELL101MK25S
EKMQ161ELL101MK25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ161ELL101MK25S
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ161ELL101MK25S.pdf
Availability of EKMQ161ELL101MK25S
QUANTITY
EKMQ161ELL101MK25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ161ELL101MK25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ161ELL101MK25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ161ELL101MK25S
Related LinksEKMQ161EL, EKMQ161ELL101MK25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ161ELL101MK25S Details Description
Related parts for EKMQ161ELL101MK25S
FIXED IND 6.8UH 60MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC 4-PLL VCXO LVCMOS 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 36POS VERT TIN .118 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONTACT PIN 10AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.62UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf