United Chemi-Con EKMQ161ELL680MK20S
EKMQ161ELL680MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ161ELL680MK20S
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKMQ161ELL680MK20S.pdf
Availability of EKMQ161ELL680MK20S
QUANTITY
EKMQ161ELL680MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ161ELL680MK20S
Internal Part NumberEIS-EKMQ161ELL680MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ161ELL680MK20S
Related LinksEKMQ161EL, EKMQ161ELL680MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ161ELL680MK20S Details Description
Related parts for EKMQ161ELL680MK20S
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
IC HALL SW BIPOLAR HISENS TSOT23 datasheet.pdf
PHEC50R-S111-H1LF datasheet.pdf
CABLE 2COND 4AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 64MA 11 OHM TH datasheet.pdf