United Chemi-Con EKMQ161VSN102MR25S
EKMQ161VSN102MR25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMQ161VSN102MR25S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
EKMQ161VSN102MR25S.pdf
Availability of EKMQ161VSN102MR25S
QUANTITY
EKMQ161VSN102MR25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMQ161VSN102MR25S
Internal Part NumberEIS-EKMQ161VSN102MR25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMQ-LU
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMQ161VSN102MR25S
Related LinksEKMQ161VS, EKMQ161VSN102MR25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMQ161VSN102MR25S Details Description
Related parts for EKMQ161VSN102MR25S
CONN RECEPT 140POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 60-250VAC/DC PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 26POS .050 SMD datasheet.pdf